Projekt „Pracownia Sztuk Wszelkich”
Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, podczas minionych wakacji zrealizowało cykl bezpłatnych, artystycznych warsztatów obejmujących różne techniki artystyczne. Operacja pt. „Pracownia Sztuk Wszelkich” była możliwa do zrealizowania dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Podstawowym celem tego projektu było wzmocnienie kapitału społecznego i zaspokojenie potrzeb różnych grup wiekowych, a w szczególności grupy defaworyzowanej, dzieci i młodzieży oraz osób po 50 r.ż. na terenie LGD Zalew Zegrzyński. W ramach projektu odbyły się następujące warsztaty: wikliniarskie, ceramiczne, tworzenia witrażu i mozaiki, tworzenia biżuterii, malarskie, rzeźbiarskie. Do realizacji przedsięwzięcia CKiCZ w Serocku zaprosiło głównie lokalnych artystów i przedsiębiorców. Podczas warsztatów uczestnicy nabyli praktyczne umiejętności projektowania biżuterii, robienia witrażu, tworzenia ozdób z wikliny (np. dla ogrodu), tworzenia naczyń ceramicznych. Poznali różne techniki malarskie oraz sztukę tworzenia rzeźby w drewnie.
Powyższe zajęcia przekonały uczestników, że proces tworzenia rękodzieła jest nie tylko pogłębianiem umiejętności i doskonaleniem sprawności, ale może być atrakcyjny, różnorodny, przydatny, a często konieczny np. w gospodarstwie domowym. W myśl przedsięwzięcia „Klucz do potęgi” udowadnia, że edukacja jest potrzebna na każdym etapie życia i rozwoju człowieka. Zawsze wydobywa potencjał kreatywności tak z dzieci jak i dorosłych w różnym wieku. Stwarza też naturalną płaszczyznę wymiany doświadczeń między starszym, a młodszym pokoleniem. Inspiruje wszystkich uczestników do nieszablonowych metod uczenia się i pracy przy użyciu często prostych i naturalnych materiałów.
Każde warsztaty zakończyły się rozdaniem dyplomów zaświadczających o podniesieniu kwalifikacji zawodowych kursanta w dziedzinie rzemiosła artystycznego.
Realizacja tegoż projektu dowiodła, że najlepszą promocją kulturowo – historycznego dziedzictwa całego obszaru LGD, w tym naszej gminy, są dzieła wykreowane przez twórczą wyobraźnię uczestników.
Łącznie we wszystkich zajęciach wzięło udział ponad 150 uczestników.
W dniu 27 września br. o godz. 18:00 w sali widowiskowej CKiCZ w Serocku odbyło się wydarzenie podsumowujące cały cykl spotkań. Podczas wernisażu zostaną zaprezentowane prace wszystkich uczestników poszczególnych warsztatów: malarskich, ceramicznych, rzeźbiarskich, witrażu, tworzenia biżuterii. Dwie rzeźby prezentujące Boginie Melpomenę i Terpsychorę staną przed wejściem do Sali widowiskowej Centrum Kultury.
Jesteśmy przekonani, że stworzone prace wzbudzą zachwyt, podziw i wyzwolą w każdym odbiorcy mnóstwo przeżyć i artystycznych doznań. Wystawę prac umili wystąp zespołu Roberta Kasprzyckiego, który zagra utwory z nurtu poezji śpiewanej.
Protokoły- 2016r.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Anna Bilińskadata wytworzenia: 2016-05-30
- opublikował: Anna Bilińskadata publikacji: 2016-08-30 10:47
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Anna Bilińskadata wytworzenia: 2016-03-10
- opublikował: Anna Bilińskadata publikacji: 2016-05-30 15:37